حسین قدرتی*

در اظهارنظرهای روزمره و در سخنرانی‌ها، زیاد شنیده‌ایم که در مورد اینکه «مردم به چه اهمیت می‌دهند؟» یا «اولویت‌ها از نظر مردم چه هستند؟» و بسیاری پرسش‌های مشابه، جواب‌هایی ارائه می‌شوند که آگاهی به واقعیت نزدیکند و گاهی از آن دور، اما در هر دو حالت، پایۀ آماری و علمی ندارند. بیایید از دریچه علم به این پرسش‌ها پاسخ دهیم!

یکی از مهمترین پرسش‌هایی که از به شکل مطرح می‌شوند این است که «اولویت‌های فرهنگی اجتماعی مردم سبزوار چیست درصورتی‌که خودشان مسئول فرهنگی باشند؟»

در طرح پژوهشی که در گروه مطالعات اجتماعی مرکز پژوهشیِ دانشگاه حکیم سبزواری در سال‌های اخیر صورت گرفته است، یکی از سؤالات مطرح‌شده در پرسشنامه این بود که «اگر شما مسئول فرهنگی شهر باشید مهم‌ترین اولویت‌های شما چیست؟».

در پاسخ به این سؤال، مردم موارد متعددی را مطرح کرده‌اند که فهرست آن‌ها در نمودار ذیل خلاصه‌شده است. این نمودار نشان می‌دهد که «اشتغال‌زایی» اولویت اول افراد است؛ به‌طوری‌که 12.38 درصد افراد آن را پیشنهاد داده‌اند. این پاسخ، بیان‌کننده یکی از مهم‌ترین معضلات و نیازهای خانواده‌هاست که برای آن‌ها اهمیت حیاتی دارد. لازم به ذکر است که هرچند اشتغال، محتوای اجتماعی اقتصادی دارد اما به خاطر مشغول کردن ذهن مردم، دغدغۀ خود را به‌عنوان مهم‌ترین اولویت در این سؤال بیان کرده‌اند. دومین اولویت مردم سبزوار، «ایجاد مراکز تفریحی- فرهنگی و هنری» و سومین اولویت آن‌ها «آموزش درزمینۀ مدیریت خانواده» است.

————–

  • عضو هیئت علمی دانشگاه حکیم سبزواری و مدیر مرکز پژوهشی علوم جغرافیایی و مطالعات اجتماعی